Strona główna » Perfumy » Nuty zapachowe perfum

Nuty zapachowe perfum

Data dodania: 25-03-2019
Perfumy, należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów prezentów/podarunków. Dzieje się tak ze względu na to, że niosą ze sobą odrobinę luksusu. Wiele z nas posiada znajomych, członków rodziny, którzy bardzo dobrze znają nasz gust perfumeryjny i podarują nam dokładnie to, czego oczekiwaliśmy. Niestety dzieje się również tak, iż niekiedy złym wyborem można ,,strzelić sobie w stopę''.

Perfumy dla Ciebie, czyli co wyrażają nuty zapachowe

Dobór odpowiednich perfum, wbrew pozorom nie jest tak porosty jak mogłoby się to wydawać, bowiem każdy flakonik skrywa w swoim wnętrzu kilka, a nawet kilkanaście różnych aromatów.
Wybór odpowiedniego zapachu to proces bardzo złożony, na który składa się wiele czynników.

W dalszej części postaramy się wyjaśnić czym są nuty zapachowe, które z nich są wyczuwalne, dlaczego inne aromaty uwalniają się na skórze, a jeszcze inne na odzieży...


Czym są oraz czym charakteryzują się nuty zapachowe

Czym są nuty zapachowe?
Każda buteleczka perfum skrywa w sobie trzy ,,zestawy'' nut zapachowych. Każda z nut uwalniana jest oddzielnie, podczas kontaktu z naszą skórą. Każda z nich zwiera w sobie aromaty, które pozornie mogą wydać się podobne, co uwarunkowane jest zachowaniem harmonii danych perfum.

Wyróżniamy trzy rodzaje nut zapachowych:

 

Nuta głowy

Pierwszą jest nuta głowy, uważana za najważniejszą ze wszystkich trzech, z punktu widzenia wyboru klienta. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie ją wyczuwamy jako pierwszą przez co nosi ona miano wizytówki danego falkonu perfum, ze względu na to, iż to właśnie ona odpowiedzialna jest za pierwsze odczucie i może skłonić lub zniechęcić przyszłego nabywcę.
W przeważającej liczbie, nutę głowy stanowi kompozycja zapachów lekkich i odświeżających, o aromatach kwiatowych lub cytrusowych, niestety ten zapach na skórze utrzymuje się stosunkowo krótko, gdyż wyczuwalny jest przez kilkanaście / kilkadziesiąt minut po użyciu.

Nuta serca
Drugą z uwalniających się nut zapachowych, jest nuta serca. Nosi ona również nazwę ,,łącznika'', pomimo tego, że jej zapach jest również intensywnie wyczuwalny. Pierwsze aromaty nuty serca uwalniają się na naszej skórze już po dziesięciu minutach od zaaplikowania. Pod wpływem czasu stają się wyraźniejsze, aż do momentu, gdy ustępują miejsca kolejnej z nut. 
W perfumach powyższa nuta uwalnia swój aromat nawet do czterech godzin.
W nucie serca skryta została woń korzenna, kwiatowa, czasem drewno. Jest ona odpowiedzialna za nadanie kompozycji wyrazistości oraz charakteru.

Nuta bazy   
Trzecią i ostatnią,  jest nuta bazy, nazywana również nutą głębi. Jest ona najmniej intensywna, aczkolwiek to właśnie ona decyduje o charakterze perfum. Jak nuta bazowa, posada największą trwałość, aromat tej nuty uwalnia się bardzo powoli, jednak dzięki temu może być wyczuwalny nawet do kilkunastu godzin po zaaplikowaniu, natomiast na ubraniach nawet do kilku dni. 
Powyższa nuta decyduje więc o trwałości perfum.
W jej skład możemy zaliczyć takie aromay jak ambra, leśne żywice, piżmo, drewno, przyprawy korzenne, czy wanilia. Ze względu na to, iż jest to nuta odpowiadająca za trwałość zapachu, stosuje się w niej również substancje wzmacniające i utrwalające.
Ciekawostką perfum jest to, iż pomimo tego, że nuta bazy występuje jako ostatnia, w procesie tworzenia zapachu, komponowana jest jako pierwsza.   

Reasumując, okazuje się, że nasze perfumy bardzo często inaczej pachną na skórze, a zupełnie inaczej w chwili zakupu. Dzieje się tak dlatego, iż podczas doboru zapachu, czujemy tylko nutę głowy. Warto więc przed zakupem konkretnych perfum  zaaplikować je na skórę, a decyzję podjąć po kilku godzinach, kiedy każda z trzech nut zapachowych zacznie oczarowywać swoim aromatem.


 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Perfumy
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu